« Späť

Sestra Damiána Kajanová

Sestra Damiána Kajanová

„Pane, daj mi viac lásky!“ (sv. Damián de Veuster)

1. Kde práve si a čo robíš?

Momentálne som v trojčlennej komunite v Trstenej, kde vyučujem náboženstvo v Základnej škole R. Dilonga a náboženskú výchovu v Gymnáziu M. Hattalu. Popri tom spolupracujem s OZ V.I.A.C. pri rôznych aktivitách a hlavne pri duchovných obnovách pre žiakov cirkevných škôl na Orave.

2. Čo máš teraz vo vrecku a čo nesmie chýbať v tvojej kabelke?

Tak práve v tomto čase mám vo vrecku hygienické vreckovky a mobil. Ak mám pri sebe kabelku, nesmie tam chýbať provinciálny kalendár(ik), pero, peňaženka, skladacia taška (pre príležitostný nákup :) ) a rôzne iné veci, podľa toho, kam smerujú moje kroky.

3. Čím si chcela byť pred tým, ako si prišla do rehole?

Postupne sa to rôznilo. Keďže od 12 rokov sa vo mne ozývalo to, že chcem byť rehoľnou sestričkou, tak som hľadala, čo by bolo „najvýhodnejšie“ pre moje budúce smerovanie. V rámci hľadania som chcela byť zdravotnou sestrou alebo učiteľkou. A chvíľu som chodila s chlapcom, takže istý čas som chcela byť aj mamou. :)

4. Roky v reholi/Počet vystriedaných komunít.

Začal sa 17-ty rok. Spolu s formáciou som bola v 7 komunitách, ale sťahovala som sa 8 krát. (Žilina, Okoličné, Poprad, Bratislava, Košice, Prešov, Žilina, Trstená)

5. Posledná prečítaná kniha/vypočutý album/pieseň.

Na čítanie mám menej času. Rozčítaných mám viac titulov. Práve teraz je to Evangelii gaudiumNarodili sme sa a už nezomrieme.

Pri piesňach je to pestré. Naposledy to bol muzikál Jana z Arku.

6. Najlepšia rada, akú si kedy dostala?

Modli sa a obetuj každý piatok sv. prijímanie za svoje povolanie. A robím to dodnes.

7. Pár slov, ktoré vystihujú, prečo žiješ v reholi.

Istého času som to vyjadrila a dnes to potvrdzujem:

Spojili sa tri túžby: Božia túžba po mne, moja po Bohu a túžba mojej mamy, aby sa aspoň jedno z jej detí zasvätilo Bohu. Nikdy to z jej strany nebolo nanútené. Mama sa za to modlila. Neskôr mi to Pán pri modlitbe potvrdil, že mu na mne záleží a že ma potrebuje, a preto som tu.

8. Čo ťa v prípade znechutenia povzbudí?

Vedomie, že som milovaná Božia dcéra. Vedomie vernosti Boha. Úsmev a pochopenie od sestier a od tých, ktorým na mne záleží.

9. Najzaujímavejšia alebo najvtipnejšia otázka o živote v reholi? (Môžeš pridať aj svoju odpoveď.)

Pri cestovaní autobusom, spolu so sestrami, sa nás jedno dievča opýtalo, či musíme nosiť sukne aj v zime. Odpovedala som, že áno. Ona na to: „ Ja si sukňu v zime za toho „frasa“ neoblečiem!“

10. Ako by si definovala pojem „moderná sestra“?

Sestra, ktorá žije vo svete, ale nie je zo sveta. Sestra, ktorá má vášeň pre Boha a pre ľudí.